Pris BIR
off/inoff
BIM
off/inoff
BIR/BIM 
valp
CERT CACIB R-CACIB BIG-
PLAC.
SKBV CK/Hp
2014
BIR/BIM
Veteran
TELLUS 1 3 - 3 1 2 - 2    
NIMBUS 8/2 2/ 2/0 3  3 3 3 2    
ZAFFRAN 6/1 3/1 3/2 3  4 3 1 2 1/0 3/1
CHILI / 1 5/2         2 -    

 

2014

Datum Plats Domare Zaffrans resultat
14/9  SSPK Höganäs Göran Åkesson Exc, CK, 1 Vetkl, BIR Veteran,

1 Btkl, BIR

2013

Datum Plats Domare Zaffrans resultat
8/9  Böda nationell Svante Frisk Exc 1 Vetkl, BIR Veteran, 
19/5  SSPK Hässleholm  Milan Dosen, Serbien Exc 1 Vetkl, CK, 2 Btkl, BIM Veteran, SKBV
23/3  Malmö Internationell  Igor Selimovic, Kroatien Exc 1 Vetkl, CK, 3 Btkl, BIR Veteran

 

2011

Datum Plats Domare Zaffrans resultat Chilis resultat
3/9 Böda nationell  Tomas Rohlin, Danmark Exc, 1 Chkl, CK,
 ! Bhkl, BIR
Exc, 1 Ökl
14/8 Ronneby  Internat  Eeva Rautala, Finland   Exc, 1 Ökl
4/6 Vänersborg Internat  Lena Stålhandske, Australien   Exc, 2 Ökl
7/5 Lidköping nationell  Ann-Chr Johansson   Very Good Ökl
20/4  Forserum BK, inoff  Lars Hammar   1:1, Hp, BIR, BIG 4
20/3  Malmö internat.  Catharina Almroth Exc, 3 Chkl Exc, 1 Ökl

 

2010

Datum Plats Domare Zaffrans resultat Chilis resultat
12/9  Höganäs SSPK  Gert Christensen, Danmark 3 Chkl, CK 1:2 Ukl, Hp
8/8  Svenstavik  Arne Foss, Norge 1 Chkl 2 Ukl
7/8  Åsarna SSPK  Zorica Salijevic 1 Chkl, CK, 1 Btkl,  BIM 2 Ukl
31/7 Ransäter internationell  Terje Lindström
Norge
1 Chkl 3 Ukl
9/7 Tvååker internationell  Mette Tufte Mathis
Norge
1 Chkl  
3/7 Borås SSPK  Saija Juutilainen Finland 2 Chkl 1:2 Ukl
21/6 Jönköping internationell  Sony Ström   1:2 Ukl, CK, 3 Btkl
20/6 Jönköping internationell  I. Onstenk-Schenk Nederländerna 1 Chkl, CK, 1 Btkl, Cacib, BIR  
19/6 Jönköping internationell  M. van Brempt Belgien   1:3 Ukl
5/6 Vänersborg  Nils Molin 4 Chkl, CK, oplac i Btkl 1:3 Junkl
23/5 Hässleholm SSPK  Soleckyj Szpunar Polen 4 Chkl,  1:1 Junkl, CK, BIR Junior
22/5 Hässleholm internationell  Poduschka-Aigner
Österrike
1 Chkl, CK, 1 Btkl, Cacib, BIM 2 Junkl
8/5 Larv Rodrigues Fernando, Portugal   1:1 Hp Junkl
20/3 Malmö internat. Benny Blid von Schedvin 2 Chkl, CK, 2 Btkl, R-Cacib 1:1 Hp Junkl

 

2009

Datum Plats Domare Zaffrans resultat Chilis resultat
15/11 Mjölby Valputstsällning Patrik Cederlöf Deltog ej 1:1 Hp BIR valpkl, BIG 4 gr 2
31/10 Växjö internat. Joo Schepers, Nederländerna 2 Chkl, CK, 3 Btkl 1:1 Hp BIR valpkl, 
26/9 Gröngölingsuts. Hässleholm inoff Anna Friberg Deltog ej 1:1 Hp BIR valpkl, 
19/9 Huskvarna Hundklubb, inoff Andreas Qvist 1 Hp, 7 BIS Champion 1:1 Hp BIR valpkl, BIG 3 gr 2
12/9 SSPK Höganäs Anna Törnlöv Sjuk 1:1 Hp BIM valpkl 4-6 mån
6/9 Böda Öland Yolanda Nagler, Israel 2 Chkl, CK, 3 Btkl För liten för att vara med
23/8 Västkustvalpen Anki Skrucha För gammal att vara med 1:1 Hp BIR valpkl 4-6 mån
19/7 Mälarpinschern Joacim Falk Oplac Chkl 1:1 Hp BIM valpkl 4-6 mån

 

2008

Datum Plats Domare Zaffrans resultat
6/9  Böda, nationell  Christine Rossier, Österrike 1 Chkl, CK, 2 Btkl
10/8  Ronneby, nationell  Steffi Kirschbichler 2 Chkl 
12/7  Tvååker, nationell  Giuseppe Alessandra, Italien 2 Chkl 
11/7  Tvååker, nationell  Diane Andersson 1 Chkl, CK, 1 Btkl, BIR
18/5  Veberöd, SSPK  Pia Lundberg 1 Chkl, CK, 3 Btkl, 
15/3  Malmö, internationell Eva Borg 1 Chkl, CK, 2 Btkl, R-CACIB 

 

2007

Datum Plats Domare Zaffrans resultat
9/9  Sofiero, nationell Stefan Sinko 4 Chkl, CK, Opl Btkl, 
8/9 SSPK Höganäs nationell  Gertrud Hagström Opl Chkl
1/9 Böda nationell  Rita Kadike-Skadina, Lettland 1 Chkl, CK, 2 Btkl, 
12/8 Ronneby internationell  Wera Hübenthal 1:1 Ökl, CK, 1 Btkl, CERT, CACIB, BIR, CHAMPION
28/7 Ransäter nationell  Bo Wiberg  1:1 Ökl
14/7 Tvååker internationell  Agnes Ganami-Kertes, Israel  1:1 Ökl, CK, 1 Btkl, CERT, CACIB, BIR
19/7 Tvååker nationell  Johan Juslin, Finland  2 Ökl
9/6 Norrköping nationell  Ann Rode  2 Ökl
20/5 Veberöd SSPK  Margareta Skogsberg  2 Ökl
18/3 Malmö internationell  Ulf Bråthen  2 Ökl
5/1 Göteborg internationell  Wera Hübenthal  1:1 Ökl, CK, 2 Btkl, R-CACIB

2006

Datum Plats Domare Tellus resultat Nimbus resultat Zaffrans resultat
5/11 Växjö internationell  Owe Germundsson    2 Chkl, CK, 3 Bhkl  1:2 Ukl
15/10 DPklubben, inoff Bankeryd  Carita Tumelius  1 Chkl    1:1 Hp BIR
2/9 Böda Sand nationell  Zoran Brankovic, Serbien-Montenegro    1 Chkl, CK, 1 Bhkl, BIR  1:1 Ukl, Hp
Endast 1 hp och inget CK delades ut till de 5 tikarna 
19/8 Norrköping internationell  Göran Bodegård    1 Chkl, CK, 2 Bhkl, R-CACIB  1:2 Ukl
13/8 Ronneby internationell  Elina Haapaniemi, Finland    1 Chkl  1:1 Ukl, CK, 3 Btkl, CERT
1/7 SSPK BORÅS  Angel Garach Domech, Spanien      1:1 Ukl, CK, 4 Btkl
11/6 Vänersborg nationell  Ann-Christine Johansson  4 Chkl, CK, 5 Bhkl  2 Chkl, CK, 2 Bhkl  1:2 Ukl, Hp
28/5 Norrköping nationell  Per Svarstad      1:2 Ukl, 
20/5 Hässleholm internationell  Eva Borg    1 Chkl, CK, 1 Bhkl, 
CACIB, BIR
 1:2 Ukl, Hp
7/5 SSPK Malmö  Eva Borg    1 Chkl, CK, 1 Bhkl,
SKBV, BIR
 1:1 Ukl
18/3 Malmö internationell Kenneth Edh      2 Junkl

2005

Datum Plats Domare Tellus resultat Nimbus resultat Zaffrans resultat
11/12 Stockholm, internationell Ingela Nilsson   Oplac Chkl 1:4 Junkl
5/11 Växjö, internationell Kitty Sjong, Danmark   6 Chkl  
23/10 Halmstad, inoff Sten Åkesson   1 Chkl, Hp, BIR 1 Junkl, Hp, BIM
4/9 Böda, nationell Werner Degenhardt, Brasilien   2 Chkl, CK, 2 Bhkl 1 Valpkl, Hp, BIR-valp
27/8 SSPK, Lida Åke Cronander   4 Chkl, CK, 5 Bhkl 2 Valpkl, Hp
21/8 SSPK, Nybro Marianne Holm, Finland   4 Chkl 2 Valpkl, Hp
13/8 Norrköping,
 internationell
Owe Germundsson   3 Chkl, CK, 4 Bhkl 1 Valpkl, Hp, BIR-valp
30/7 Ransäter,
 internationell
Benny Blid   1 Chkl, CK, 1 Bhkl,
CACIB, BIR
1 Valpkl tikar, Hp BIM-valp
10/7 Lövudden,
 internationell
Elisabeth Spillman-
Åkerlund, valpar
    2 Valpkl tikar, Hp
23/7 Mälarpinschern Veronika Lange, valpar     6 Valpkl tikar
10/7 Tvååker, internationell Monica Blaha, Österrike   4 Chkl 4 Valpkl tikar, Hp
9/7 Tvååker, nationell Diane Andersson   1 Chkl, CK, 1 Bhkl,
BIR
1 Valpkl tikar, Hp BIM-valp
3/7 Borås, nationell Javier Sanchez, Spanien   5 Chkl 1 Valpkl tikar
2/7 Borås, SSPK Bo Skalin 5 Chkl, CK, 6 Bhkl 6 Chkl 1 Valpkl tikar, Hp BIR-valp, BIG-4
12/6 Vänersborg, internationell Birgitta Hasselgren   2 Chkl, CK, 2 Bhkl R-Cacib  
28/5 Norrköping, nationell Åke Cronander   2 Chkl, CK, 3 Bhkl  
7/5 Skara, nationell Hans Ahlmgren 2 Chkl, CK, 3 Bhkl    
30/4 Malmö, SSPK Benny Blid 1 Chkl, CK, 1 Bhkl SKBV, BIM 2 Chkl, CK, 2 Bhkl  
20/3 Malmö, internationell Walter Schicker, Tyskland 4 Chkl 5 Chkl  

2004

Datum Plats Domare Tellus resultat Nimbus resultat
6/11 Växjö, internationell Philip Behan, Irland 2 Chkl, CK, 2 Bhkl, R-CACIB 3  Chkl, CK, 4 Bhkl
11/9 Sofiero, internationell Igor Selimovic, Kroatien 3 Chkl 2 Chkl, CK, 3 Bhkl
29/8 Mälarpinschern Bo Wiberg Oplac Chkl, Hp Oplac Chkl, Hp
15/8 Nyköping, internationell Birgitta Hasselgren 2 Chkl, CK, 3 Bhkl 1 Chkl, CK,1 Bhkl, CACIB, BIM
8/8 Nybro SSPK Göran Åkesson 6 Chkl 2 Chkl, CK,2 Bhkl, 
17/7 Västerås, Lövudden internationell Anne-Marie Maeland 4 Chkl 2 Chkl, CK,2 Bhkl, R-CACIB
4/7 Borås, nationell Thord Byström 2 Chkl, CK, 3 Bhkl 3 Chkl, CK,4 Bhkl
3/7 Borås, SSPK Guy Mansencal, Frankrike 1 Chkl, CK, 1 Bhkl, BIM  3 Chkl, CK,5 Bhkl
13/6 Vänersborg, nationell Rajko Rotner, Slovenien 2 Chkl, CK, 3 Bhkl 4 Chkl, CK,5 Bhkl
5/6 Vadstena, nationell Karl-Erik Johansson 4 Chkl, CK,5 Bhkl 2 Chkl, CK, 2 Bhkl
23/5 Stenungsund, nationell Geraldin Kelly, USA 3 Chkl, CK,4 Bhkl 2 Chkl, CK, 2 Bhkl
8/5 Skara, nationell Rita Trainin, Israel 2 Chkl, CK, 2 Bhkl 1 Chkl, CK, 1 Bhkl, BIR 
1/5 Ängelholm, SSPK Lars Adeheimer 1 Chkl, CK, 3 Bhkl SKBV

1:1 Ökl, CK, 1 Bhkl, Cert, SKBV, BIM
CHAMPION

25/4 Västerås, nationell Nina Karlsdotter 1 Chkl, CK, 2 Bhkl 2 Ökl, Nimbus första 2:a
20/3 Malmö, internat Nils Molin

1:1 Ökl, CK, 1 Bhkl, Cert, CACIB, BIR
CHAMPION

1:1 Ukl, Hp
14/2 Göteborg, internat. Gisa Schicker, Tyskland 1:2 Ökl, CK  

2003

Datum Plats Domare Tellus resultat Nimbus resultat
14/12 Stockholm NV 03 Nenne Runsten 1:5 Ökl 1:4 Ökl
12/10 Växjö SV 03 Fred Cuthbert, Irland 1:3 Ökl 1:2  Ukl
5/10 Klämmestorp, inoff Eva Nielsen 1:1 Ökl, Hp, 2 Bhkl 1 Ukl, Hp, 1 Bhkl, BIR, BIG-3
14/9 Sofiero, nat. Jan Nesvadba, Schweiz 1:1 Ökl, CK, 1 Bhkl, Cert, BIM 1:1 Ukl, CK, 3 Bhkl
17/8 Nyköping, nat Paul Stanton 2 Ökl 1:1 Ukl, CK, 4 Bhkl
9/8 Askersund Nils Molin 1:5 Ökl, CK 1:1 Ukl, CK
2/8 Mariannelund, SSPK Peter Fodstad, Norge 1:4 Ökl 1:1 Ukl, CK, 1 Bhkl, Cert, BIR, BIG-R
18/7 Vadstena, intenat. Petra Junehall 1:1 Ökl 1:1 Jkl
16/7 Vadstena, intenat. Benny Blid 1:2 Ökl, CK 1:1 Jkl, CK, 2 Bhkl
13/7 Halmstad James E Fredriksen 1:1 Ökl, CK, 4 Bhkl, R-Cacib 1:1 Jkl, CK, 3 Bhkl
12/7 Halmstad Moa Persson 1:1 Ökl 1:1 Jkl, Hp
29/6 Borås, SSPK Annika Ultveit-Moe 1:3 Ökl 1:1 Jkl, Hp, BIG-3 jun
28/6 Borås Zafra Sirik, Israel 1:3 Ökl 1:1 Jkl, CK, 1 Bhkl, Cert, BIR
15/6 Mälarpinschern, inoff Ditmar Freudenberger, Tyskland 1:2 Ökl, Hp, R-Bhkl 1:3 Jkl, Hp
8/6 Vänersborg Svend Lövenkjaer, Danmark 1:1 Ökl 1:1 Jkl, Hp
24/5 Stenungsund Diane Anderson, Norge 1:1 Ökl, CK, 2 Bhkl, CERT 1:1 Jkl, CK, 3 Bhkl
3/5 Grästorp Hans Almgren 1:3 Ökl 1:1 Jkl, Hp
26/4 Västerås Benny Blid 1:4 Ökl 1:1 Jkl, CK, R-Bhkl
23/3 Malmö Birgitta Hasselgren 2 Ökl 1:1 Jkl, CK, 2 Bhkl
4/1 Göteborg Karl-Erik Johansson 1:1 Ukl, Hp 1:1 Valpkl, BIR-valp

2002

Datum Plats Domare Tellus resultat Nimbus resultat
2/11 Växjö, internat  Joyce O´connor 2 Ökl 1:1 Valpkl, BIR-valp
7/9 Sofiero, nationell Steffi Kirschbichler 1:1 Ökl  
17/8 Nyköping Anders Lyrholm 1:1 Ökl  
10/8 Askersund Lilian Haniste 2 Ökl  
3/8 Vaggeryd, SSPK Birgitta Hasselgren 1:3 Ökl  
14/7 Halmstad Annika Ultveit-Moe 2 Ökl  
13/7 Halmstad Kitty Sjong 2 Ökl  
30/6 Borås, SSPK Benny Blid 0 Junkl  
29/6 Borås Nina Karlsdotter 1:2 Junkl, CK  
1/6 Vadstena Pia Lundberg 1:1 Junkl  
4/5 Skara Kitty Sjong 1:2 Junkl  
21/4 Klämmestorp, inoff Mikael Johandy 1:1 Junkl, Hp  
5/1 Göteborg Bo Skalin 1:2 Junkl, CK, 3 Bhkl